English

اخبار ما

green-building
۱۱ دی ۱۳۹۴

ساختمان سبز

ساخت‌وساز سبز عبارت است از احداث سازه‌ها و استفاده از فرآیندهایی که در آن‌ها مسئولیت‌های زیست‌محیطی و بهینگی منابع در کل چرخه ساخت شامل طراحی، ساخت، بهره برداری , نگهداری ,مرمت و بازسازی رعایت شده باشند. دغدغه‌های طراحی سنتی ساختمان شامل نگرانی‌های اقتصادی، کاربردی، دوام، استحکام و راحتی نیز با چنین رویکردی حل خواهند شد.» این تعریف آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا از ساخت‌وساز سبز است.
مفهوم توسعه پایدار به دوران بحران انرژی و نگرانی‌های ناشی از آلودگی‌های زیست‌محیطی در دهه‌های 60 و 70 قرن بیستم برمی‌گردد. بهار خاموش، کتاب راشل کارسون اولین تلاش صورت گرفته برای محافظت از محیط زیست به شمار می آید و تغییرات و میراث به جای مانده از آن امروزه تبدیل به توسعه پایدار و ارتباطی نزدیک با مفهوم ساختمان سبز شده است.

هدف اصلی ساختمان سبز کاهش کلی تأثیرات فضاهای ساخت‌وساز بر سلامت انسان و محیط زیست است که از طریق روش‌های زیر به واقعیت می‌پیوندد.

  1. استفاده بهینه از انرژی، آب و دیگر منابع
  2. حفظ و حراست سلامت ساکنان و ارتقای بهره‌وری ساختمان
  3. کاهش پسماند، آلودگی و اثرات مخرب زیست‌محیطی

از دیگر اهداف ساختمان سبز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مکان‌یابی و طراحی سازه مؤثر و کارآمد
  • بهینه‌سازی انرژی
  • بهینه‌سازی آب
  • بازدهی مواد اولیه و مصالح
  • توسعه کیفیت محیط داخلی
  • بهینه‌سازی عملیات و نگه‌داری
  • کاهش پسماند و ضایعات

در سال‌های اخیر در کشور ایران توجه به این موضوع آغاز شده و گام‌های عملی نیز برداشته شده است. به عنوان مثال می‌توان به پروتکل همکاری بین انجمن مدیریت سبز ایران، سازمان نظام‌مهندسی کشور و بنیاد جهانی انرژی در اسفند سال 1392 اشاره کرد. اما هنوز راهی طولانی برای رسیدن به استانداردهای جهانی در پیش داریم که نیازمند توجه بیشتر مسئولین امر است.

اولین ساختمان سبز ایران با پوشش‌های نانوعایق در سقف و جداره‌ها، شیشه‌های دو جداره با پوشش ضد UV، پوشش سبز گیاهی، سیستم آب گرم خورشیدی و برق خورشیدی توسط هیئت‌علمی دانشکده مهندسی صنایع و مدیریت سیستم دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد.
آقای داوود فدایی مبتکر این ساختمان سبز می‌گوید «این ساختمان با پوشش‌های گیاهی و لایه‌های پوششی شیشه‌ها، از ورود اشعه UV که باعث گرم شدن داخل ساختمان می‌شود تا میزان 99 درصد ممانعت می‌کند و 57 درصد مقدار انرژی سرمایشی مورد نیاز در تابستان را کاهش می‌دهد.»

پاسخ دهید